Tlmačský polmaratón

Po minuloročnom rozhodnutí (keďže sa podujatie nemohlo uskutočniť pre pandémiu v riadnom termíne) a organizátori zvolili virtuálnu formu podujatia kvôli zachovaniu kontinuity ročníkov, 38. ročník sa znova zo známych príčin nemohol uskutočniť vo svojom pravidelnom termíne, t.j. v prvú májovú sobotu. Znovu došlo k zmene, avšak už len termínu konania, ktorý bol preložený na sobotu 28. augusta.

Celé podujatie sa nieslo v duchu dvoch hlavných disciplín (polmaratón, 10 km), tretej „skúšobnej“ (handbikeri). Samozrejme, okrem stálych detských kategórii. O trať dlhú 21,1 km prejavilo záujem 69 bežcov. Vo fantastickom čase, znamenajúcom traťový rekord, zvíťazil Miroslav Ilavský s časom 1:11:14 (Jogginklub Dubnica nad Váhom), ktorý zvíťazil s prehľadom a s takmer trojminútovým náskokom pred Marekom Lenčéšom s časom 1:14:10 z ŠKP Bratislava a Matejom Krajíčkom s časom 1:20:22 z Púchova.

V kategórii mužov nad 40 rokov sa na 1. mieste umiestnil Tomáš Ďurta (1:21:31), 2. miesto patrilo Marianovi
Pavúkovi (1:24:55) a 3. miesto získal Martin Michálek (1:28:26).

V kategórii muži nad 50 rokov si miesto vybojoval bývalý bežec z Tlmáč (teraz BK Duslo Šaľa) Milan Furár (1:29:17), 2. priečku obsadil Miroslav Bátovský AK Tlmače (1:34:35) a tretí skončil Robert Kopčík z Trnavy
(1:35:13).

U mužov nad 60 rokov si prvenstvo vybojoval Milan Valočka Zvolen (1:29:27), na 2. mieste skončil Stanislav
Ďuriga Trenčín (1:33:28), na 3.mieste dobehol Ľubomír Baksa Levice (1:37:26).

Muži nad 70 rokov dobehli v poradí na prvých troch miestach nasledovne: Marian Cyprián (1:55:00), Rudolf
Petrikovič (1:56:50), Ján Kišš (2:02:48).

V tomto ročníku organizátori zaznamenali podstatný pokles účasti žien na polmaratóne, o to kvalitatívne
vyššie však boli ich výkony. Spomedzi 8 žien sa celkovo presadila Iveta Furáková z Banskej Bystrice, jej dosiahnutý čas 1:25:17 znamenal aj medzi mužmi celkovo 8. miesto. Na druhej priečke sa umiestnila reprezentantka z Maďarska – jej čas 1:26:57, tretiu priečku obsadila najlepšia bežkyňa AK Tlmače Katarína
Došek – 1:28:40 a na 4. mieste v absolútnom poradí skončila ďalšia členka AK Tlmače Mirka Moravčíková
s časom 1:41:05.

Na trať 10 km bolo prihlásených 48 bežcov, z toho 11 žien. Absolútnym víťazom sa stal Matej Páleník z BK Pyxida Čierne Kľačany pred Ivom Došekom z AK Tlmače.
Medzi ženami si prvenstvo vybojovala Radka Roháčová z Lučatína pred Natáliou Belovičovou Kovalčuk team. Na trati sme mohli vidieť ešte aj ďalších bežcov AK Tlmače, na polmaratóne to boli Peter Salaj, Ján Moravčík, Ftantišek Kľúčiar a na 10 km Slavomír Hajdučík ml. a Sylvia Havranová. Na záver by bolo vhodné sa poďakovať za kvalitný výkon neúnavného moderátora celého podujatia Gabriela Kováča z Levíc. Už o týždeň neskôr sa konal v Bratislave XVI. ročník ČSOB maratónu a polmaratónu. V disciplíne maratón, kde bolo prihlásených 322 mara-tóncov, z AK Tlmače robil vodiča na 4 hodiny Miroslav Bátovský – 4:02:14 a 27.miesto z 57 mužov nad 50 rokov. Eva Seidlová v kategórii žien nad 60 rokov zvíťazila s časom 4:39:35. V polmaratónskej disciplíne to boli oficiálne Majstrovstvá SR. Suverénne zvíťazil nateraz náš najlepší vytrvalec Tibor Sahajda. Čo však mimoriadne potešilo, bolo 3.miesto Kataríny Došek z AK Tlmače, ktorá si ho vybojovala po vynikajúcom záverečnom finiši a osobnom rekorde 1:24:02. Z AK Tlmače sa medzi ženami na 28 mieste umiestnila Mirka Moravčíková s časom 1:42:46 (z 305 prihlásených žien), Ján Moravčík s časom 1:45:05 (z 918 prihlásených mužov) a Viliam Nagy, ktorý si vybojoval v kategórii mužov nad 60 rokov veľmi pekné 2. miesto. Všetkým gratulujeme, lebo v tak teplom počasí, aké vládlo v tento deň, to nemal nikto jednoduché.