Tlmačský maratón oslavoval 35. narodeniny

Sobota 12. mája sa už navždy zapíše do histórie konania bežeckého sviatku – v začiatkoch to bola Kirovova dvadsiatka, pokračovala Tlmačskou 25–kou, aby sa nakoniec ustálila na 21 195 m ako Tlmačský polmaratón, v tomto roku 35. ročník.
Toto posledné riešenie sa ukázalo ako najlepšie s tým, že sa zároveň beží aj kratšia časť, pre menej trénovaných bežcov na 10 km.
Za všetkých 35 rokov svojej histórie sa ho zúčastnilo 2987 bežcov a vystriedal sa veru nemalý počet tých, ktorí sa podieľali na zabezpečovaní hladkého priebehu. Mnohí z nich už nie sú medzi nami, ale história na nich nezabúda.
Čím bol pozoruhodný tento posledný ročník?
Hlavne tým, že sa mu dostalo dôvery i cti usporiadať zároveň aj Majstrovstvá Slovenska v polmaratóne žien, mužov a družstiev z poverenia Slovenského atletického zväzu (ďalej SAZ).
Tak sa stalo, že v Tlmačoch sme mohli privítať celú bežeckú špičku v tejto disciplíne. Najväčšiu pozornosť vzbudzoval slovenský reprezentant a držiteľ najlepšieho výkonu v maratóne za posledné roky, Tibor Sahajda.
Delegáti SAZ vyslovili veľkú spokojnosť s organizáciou celého podujatia.
Pripomienky boli jedine k počasiu, lenže neboli by Tlmače Tlmačmi, keby tu nebolo teplo. Samozrejme diváci, malí aj veľkí, sa najviac točili okolo olympijského víťaza v chôdzi na 50 km Mateja Tótha, ktorý neúnavne rozdával podpisy a fotiť sa s ním mohol každý.
Pozornosť vzbudzovala aj návšteva z čínskeho Honkongu – Camille, 57 ročná cestovateľka a bežkyňa, ktorej sa v Tlmačoch a vôbec na Slovensku mimoriadne páčilo a už sa chystá aj na maratón do Košíc.
Novinkou tohtoročného podujatia boli aj veľmi pekné pamätné medaily, ktoré v cieli dostal každý účastník – dospelí i detičky. Tak sa zatiaľ prerušila „vláda“ doterajších tričiek a bola spolu so štartovými číslami s čipmi pozitívnym prínosom.
Súhlasný ohlas bol na podávanú stravu pre bežcov, kde už druhý rok slávil úspech zeleninový šalát s kuracím mäsom.
Konečne – na tomto pamätnom ročníku bola za najlepšieho bežca z Tlmáč vyhlásená Katka Bátovská, členka AK Tlmače. Takže na putovnom pohári, venovanom družobným mestom Saint Just en Chaussée sa zaskvie po rade mužských mien i to Katkine.
Všetkých 35 ročníkov absolvovala len Evka Seidlová, spoluzakladateľka a spoluorganizátorka tohto podujatia.
Pred vyhodnotením Tlmačského polmaratónu a behu na 10 km boli ocenení:
-Eva Seidlová, životné jubileum, zakladateľka podujatia, 400 maratón , športový prínos a reprezentáciu mesta Tlmače vo svete
-Emil Páleník a Klára Fusková – zakladatelia podujatia
-Oľga Furárová, Marta Žúborová a Stanislav Titurus za aktívnu dlhoročnú prácu a osobný prínos v mládežníckom športe na základnej škole a v našom meste.
-Mária Gáliková, naša rodáčka – stále srdcom Tlmačanka, reprezentantka Slovenskej republiky v športovej chôdzi, účastníčka viacerých ME, MS a svetových pohárov, účastníčka OH 2016, držiteľka slovenského rekordu v chôdzi na 20 km 1:30:52.
-za osobnostný, športový prínos a reprezentáciu mesta Tlmače na najvýznamnejších svetových podujatiach.
Tento rok príjemne prekvapila účasť a hlavne výkony tlmačských detičiek, zaujímavé atrakcie pre deti, kultivovaný slovný doprovod moderátora Martina Majera, hudobný doprovod, účasť sponzorov na odovzdávaní cien, bohatá tombola a pravdaže – prijatie bežcov AK Tlmače primátorom mesta na MÚ.
Za to všetko vrelá vďaka generálnemu partnerovi Slovenské Elektrárne a.s., všetkým sponzorom, organizátorom – a nebolo ich veru málo – nad ktorými prevzalo záštitu Mestské kultúrne stredisko Tlmače, ktoré dalo by sa povedať, že po rokoch sa už stalo srdcom celého podujatia.

-is-

MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA v POLMARATÓNE 2018 – výsledky

Muži

MiestoMeno a priezviskoČasklub – miesto
1.Tibor Sahajda   č. 3001:08:11SVK BMSC
2.Marek Hladík č. 1001:12:22SVK BK hraj na tie nohy Bratislava
3.Branislav Šarkan  č. 3501:14:15SVK MKŠS-Atletický klub Kysucké Nové Mesto

Ženy

MiestoMeno a priezviskoČasklub – miesto
1.Veronika Zrastáková  č. 6401:24:13ŠK ŠOG Nitra
2.Veronika Ľašová č. 5701:28:40Atletický klub Krupina
3.Eva Tulejová č. 6301:31:56Športový klub polície Bratislava

TLMAČSKÝ POLMARATÓN 2018 – výsledky

Absolútne poradie – muži     

MiestoMeno a priezviskoČasklub – miesto
1.Tibor Sahajda   č. 3001:08:11SVK BMSC
2.Marek Hladík č. 1001:12:22SVK BK hraj na tie nohy Bratislava
3.Branislav Šarkan  č. 3501:14:15SVK MKŠS-Atletický klub Kysucké Nové Mesto
4.Imrich Magyar  č. 2001:16:31AK Veterán Bratislava
5.Jan Filip Kotora  č. 1501:18:19AK Veterán Bratislava
6.Jakub Mészaroš  č. 2301:18:42Atletický club Nové Zámky

Absolútne poradie – ženy

MiestoMeno a priezviskoČasklub – miesto
1.Veronika Zrastáková  č. 6401:24:13ŠK ŠOG Nitra
2.Veronika Ľašová č. 5701:28:40Atletický klub Krupina
3.Eva Tulejová č. 6301:31:56Športový klub polície Bratislava

Výsledky podľa kategórií – muži

A – do 39 rokov

MiestoMeno a priezviskoČasklub – miesto
1.Tibor Sahajda   č. 3001:08:11SVK BMSC
2.Marek Hladík č. 1001:12:22SVK BK hraj na tie nohy Bratislava
3.Branislav Šarkan  č. 3501:14:15SVK MKŠS-Atletický klub Kysucké Nové Mesto

B – od 40-49 rokov

MiestoMeno a priezviskoČasklub – miesto
1.Michal Valkovič  č. 4201:21:51SVK BK Pyxida Čierne Kľačany
2.Roman Šlúch č. 3601:21:56SVK BK Pyxida Čierne Kľačany
3.Július Korčok  č. 1401:23:40SVK Atletický klub Krupina

C – od 50-59 rokov

MiestoMeno a priezviskoČasklub – miesto
1.Dušan Brezovský č. 301:25:00AK Veterán Bratislava
2.Ján Môcik  č. 11901:32:47Banská Bystrica
3.Branislav Krivosudský  č. 10101:33:07 

D – od 60-69 rokov

MiestoMeno a priezviskoČasklub – miesto
1.Viliam Nagy  č. 15101:32:17AK Tlmače
2.Peter Urbanovič  č. 4101:34:17BK Pyxida Čierne Kľačany
3.Michal Šusták č. 12601:55:01Kozárovce

E – nad 70 rokov

MiestoMeno a priezviskoČasklub – miesto
1.Ján Hazucha  č. 13701:47:07Statika Zvolen
2.Viliam Novák  č. 12201:49:13Železná studienka
3.Ľudovít Béreš  č. 22802:02:02STK Hronovce

Výsledky podľa kategórií – ženy

F – do 39 rokov

MiestoMeno a priezviskoČasklub – miesto
1.Veronika Zrastáková  č. 6401:24:13ŠK ŠOG Nitra
2.Veronika Ľašová č. 5701:28:40Atletický klub Krupina
3.Eva Tulejová č. 6301:31:56Športový klub polície Bratislava

G – od 40-49 rokov

MiestoMeno a priezviskoČasklub – miesto
1.Miroslava Pizúrová  č. 5901:39:27AK Veterán Bratislava
2.Zuzana Erdélyiová  č. 52          01:39:32AK Veterán Bratislava
3.Monika Kováčová  č. 26701:41:29 

H – od 50-59 rokov

MiestoMeno a priezviskoČasklub – miesto
1.Jana Baronová  č. 14901:55:05SMTA Nitra
2.Darina Vuongová02:02:54Vuong team
3.Zita Nichtová  č. 15602:23:02 

I – nad 60 rokov   

MiestoMeno a priezviskoČasklub – miesto
1.Eva Seidlová  č. 10702:25:37Atletický klub Tlmače
2.