Šachový klub mesta Tlmače

Vzhľadom na súčasnú situáciu sa aj šachisti Tlmáč zúčastňovali súťaží organizovaných cez rôzne šachové portály. Túto možnosť využívala najmä mládež. Tomáš Béreš sa stal majstrom Nitrianskeho kraja stredných škôl v zrýchlenom šachu. Oleksandra Khovpei na tomto podujatí obsadila tretie miesto v poradí stredoškoláčok. Róbert Bajnok aj Hana Havranová si vybojovali na tomto podujatí tiež miestenku na MSR SŠ. V nich sa v kategórií chlapcov najlepšie darilo opäť Tomášovi Bérešovi, ktorý obsadil 22. miesto, no s rovnakým počtom bodov len o pár miest nižšie skončil aj Róbert Bajnok, pre ktorého to bol taktiež mimoriadne úspešný turnaj. V kategórií stredoškoláčok sa umiestnila Oleksandra Khovpei na 24. mieste a Hana Havranová skončila 30.

V apríli sa konali aj MSR SŠ družstiev. Tlmačania nastúpili v zostave Tomáš Béreš, Róbert Bajnok, Oleksandra Khovpei, Ján Mederly, Hana Havranová a Tomáš Svorad. Tento tím bol jeden z ašpirantov na titul. Turnaja sa zúčastnilo celkovo 341 stredoškolákov, ktorí tvorili 70 tímov. Hralo sa dve hodiny s tempom hry 7 minút + po každom ťahu bonifikácia 3 sekundy, a keď hráč dohral partiu, do pár sekúnd hral ďalšiu. Takýto systém umožňoval odohrať niekomu cez 20 partií a niekomu neumožňoval ani len 10. Po zhruba polhodine hry dokonca tento tím v turnaji viedol, no konečný výsledok tímu príliš neprial. Tlmačania skončili až na 23. mieste. Tomáš Béreš mal byť lídrom tímu, no stihol odohrať len 9 partií, a tým skončil až na 97. mieste, hoci prehral len jedinú partiu, a to s víťazom turnaja, teda exmajstrom sveta do 18 rokov. Lídrom tímu na tomto turnaji sa tak stal Róbert Bajnok, ktorý obsadil výborné 58. miesto. Tomášovi Svoradovi sa darilo tiež a skončil 82. Oleksandra Khovpei skončila na 145. mieste tesne pred Jánom Mederlym, ktorý bol 147. a Hana Havranová skončila na 256. mieste, hoci tiež len s 9 odohratými partiami.

V súčasnosti sa mladíci pripravujú na MSR v šachu mládeže, ktoré sa uskutočnia v Starej Ľubovni na prelome júna a júla, a zároveň na MSR v zrýchlenom šachu konajúce sa v Modre 12.6., no tešia sa aj na účasť na mnohých ďalších turnajoch v lete a opätovný začiatok šachu na normálnej šachovnici proti živému súperovi.

Ing. Dominik Béreš

Zľava: Oleksandra Khovpei, Karol Borsík, Róbert Bajnok, Tomáš Béreš a dole Hana Havranová